REHABILITACJA

Rehabilitacja może być potrzebna z wielu powodów. Podczas choroby, po przebytych urazach, podczas rekonwalescencji lub prowadzenia profilaktyki – wsparcie specjalisty w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji pozwala szybciej powrócić do pełni zdrowia i utrzymać je jak najdłużej.
NIEMOWLĄT

Terapeuta zbada Twoje dziecko, oceni tempo jego rozwoju, postawi diagnozę i zaproponuje wymiar terapii. Odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także udzieli porad dotyczących codziennej pielęgnacji.

Terapia nie powoduje bólu czy strachu u maleństwa. Rehabilitacja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.

Naszym zadaniem jest wypracowanie z dzieckiem prawidłowych nawyków ruchowych, praca nad poszczególnymi pozycjami lokomocyjnymi, a jednocześnie zniwelowanie przetrwałych odruchów i wzmożonego napięcia oraz stymulacja zbyt wiotkich mięśni. Wszystko w przyjaznej, spokojnej atmosferze nastawionej na potrzeby dziecka. W terapii wykorzystujemy nowoczesne metody oddziaływania na dziecko, jak metoda neurorozwojowa NDT-Bobath czy PNF.

Wskazania:

  • zaburzenia napięcia mięśniowego,
  • asymetryczne ułożenie ciała,
  • opóźnienie rozwoju ruchowego,
  • wcześniaki,
  • kręcz szyi,
  • uszkodzenia okołoporodowe,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • wady stóp u niemowląt.
DZIECI

Celem zajęć ogólnorozwojowych jest wspieranie i stymulowanie rozwoju psychomotorycznego dzieci. Odbywa się to poprzez ćwiczenia dużej i małej motoryki, równoważne, koordynacyjne oraz przez doświadczanie świata różnymi zmysłami. W rozwoju dziecka od samego początku bardzo ważnym elementem jest także wyrabianie wzorców prawidłowej postawy ciała celem uniknięcia w przyszłości wad postawy.

Poziom trudności i intensywności zadań jest zawsze dostosowany do możliwości grupy, ale stopniowo też podnoszony tak, aby wpływał rozwojowo na maluchy. Zabawowa formuła zajęć jest dla nich najbardziej atrakcyjna oraz sprzyja szybszej nauce i prawidłowemu rozwojowi.

W trakcie spotkań nasi specjaliści odpowiadają również na wiele nurtujących rodziców pytań oraz podpowiadają, jak bezpiecznie dla dziecka korzystać z dostępnych dzisiaj gadżetów lub czym kierować się przy wyborze obuwia.

DOROSŁYCH

Rehabilitacja osób dorosłych ma na celu przywrócenie sprawności funkcjonalnej, która została utracona w wyniku choroby, wypadku lub operacji. Najważniejsza jest niezależność w wykonywaniu czynności dnia codziennego, powrót do życia społecznego, zawodowego i hobby oraz jak najszybsze pozbycie się dolegliwości, a co za tym idzie – przywrócenie i utrzymanie na stałe dobrego samopoczucia.

Końcowym etapem rehabilitacji osoby dorosłej jest powrót do rekreacyjnego, a nawet profesjonalnego uprawiania sportu. Wcześnie podjęta rehabilitacja zapobiega powstawaniu i utrwalaniu się zmian patologicznych i równocześnie pozwala na szybki powrót do zdrowia.

Oferujemy w tym zakresie pomoc fizjoterapeutów zajmujących się rehabilitacją neurologiczną i ortopedyczną. Specjaliści DK Clinic pracują nad utraconą funkcją poprzez wykonywanie ćwiczeń na podstawie najaktualniejszych i najskuteczniejszych metod neurofizjologicznych oraz rehabilitacji.

Ćwiczenia indywidualne uzupełniane są wykonywaniem masażu oraz zabiegów fizykoterapeutycznych.

OSÓB STARSZYCH

Rehabilitacja osób starszych ma na celu przywrócenie sprawności funkcjonalnej po chorobie, wypadku lub operacji, w ramach rekonwalescencji oraz w działaniu profilaktycznym. Najważniejszy dla pacjenta jest powrót do wykonywania czynności bez dolegliwości bólowych, przywrócenie możliwości sprawnego poruszania się, usunięcie przykurczy, a u osób leżących zapobieganie zanikom mięśniowym, przykurczom oraz powstawaniu odleżyn. Programy usprawniania układane przez naszych specjalistów dostosowane są do konkretnej dolegliwości i biorą pod uwagę wiele czynników wpływających na proces rehabilitacji. Praca nad poprawą funkcjonowania osoby starszej odbywa się w domu pacjenta, co eliminuje konieczność uciążliwych dojazdów do przychodni. Rehabilitacja geriatryczna jest zatem kompleksowym postępowaniem medycznym skierowanym do osób z występującymi ograniczeniami sprawności, obciążonych czynnikami ryzyka wystąpienia chorób, urazów oraz dolegliwości charakterystycznych dla wieku starszego. Ćwiczenia oraz programy usprawniające dobrane do potrzeb pacjenta wpływają korzystnie na proces rehabilitacji, jak również profilaktykę chorób serca, poprawę funkcji ruchowych, spowolnienie procesu osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, otyłości i wielu innych.