Oto 8 powodów, dla których warto udać się do fizjoterapeuty.

 

  1. Przede wszystkim warto wiedzieć, że fizjoterapeucie możesz w pełni zaufać. Aby móc pracować w zawodzie, fizjoterapeuta musi bowiem ukończyć studia magisterskie i odbyć praktyki w szpitalu. Każdy student fizjoterapii spędza wiele godzin nad książkami, jak również pracując z pacjentami, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu. Studia fizjoterapeutyczne trwają 5 lat i po ich ukończeniu uzyskuje się tytuł magistra fizjoterapii. W tym czasie po każdym roku akademickim w wakacje student odbywa praktyki w szpitalach na różnych oddziałach. Pracuje tam z pacjentami, poznaje ich i uczy się, jak radzić sobie z każdym medycznym przypadkiem. Po studiach i praktykach fizjoterapeuta ma obszerną wiedzę, którą potrafi zastosować w każdym przypadku.
  2. Fizjoterapeuta potrafi zalecić odpowiednie do stanu zdrowia pacjenta zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia, masaże, zabiegi specjalistyczne. Potrafi również ocenić, czy występuje potrzeba, aby udać się do innego specjalisty, takiego jak np. ortopeda, kardiolog, neurolog czy pediatra. Ponadto kontroluje on, czy proces zdrowienia przebiega prawidłowo, a jeżeli występują nieprawidłowości, potrafi podjąć odpowiednie działania.
  3. Fizjoterapeuta ma wiedzę pediatryczną, o pacjentach w wieku średnim i geriatryczną, zna etapy rozwojowe noworodka, niemowlęcia, młodzieży, pacjentów dorosłych oraz wykazuje wiedzę na temat osób starszych. Ma odpowiednie podejście do każdej osoby.
  4. Fizjoterapeuta oprócz wiedzy z dziedziny anatomii, fizjologii, biomechaniki, masażu leczniczego, biofizyki, kinezyterapii, fizykoterapii, farmakologii, genetyki dysponuje także wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, psychologii, etyki, prawa, zdrowia publicznego, pedagogiki, protetyki i ortotyki. Znajomość tak wielu dziedzin umożliwia specjaliście interpretowanie skomplikowanych zjawisk zachodzących w organizmie człowieka.
  5. Fizjoterapeuta prowadzi program usprawniania pacjentów z wadami postawy, jak również pomaga osobom prowadzącym siedzący tryb życia zmienić nawyki, a za pomocą różnych technik masażu potrafi rozmasować spięte i obolałe mięśnie.
  6. Wizyta fizjoterapeuty – poza główną funkcją, jaką jest usprawnianie pacjenta –poprawia samopoczucie osoby samotnej lub ze stanami depresyjnymi. Kontakt z innymi jest bowiem potrzebny do prawidłowego funkcjonowania psychologicznego.
  7. Fizjoterapeuta pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe powstałe na skutek choroby, urazu, starzenia się organizmu i wad wrodzonych.
  8. Fizjoterapeuta potrafi zdiagnozować i leczyć bardzo różnorodne dolegliwości, dlatego nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, co nam dolega, warto udać się do fizjoterapeuty w celu kontroli. W ten sposób mamy szansę znacząco polepszyć swój komfort życia.