Fizykoterapia – co to jest i do czego nam to potrzebne?

Fizykoterapia jest jednym ze sposobów leczenia wykorzystujących działanie czynników fizycznych w celu leczeniu i zapobieganiu uszkodzeniom a wszystko to w celu poprawy stanu zdrowia. Metody fizykalne wykorzystywane są głównie przez lekarzy oraz fizjoterapeutów. Zdarza się, że termin fizykoterapia mylony jest z terminem fizjoterapia który jest szerszym pojęciem obejmującym dziedzinę ochrony zdrowia.

Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć, że fizykoterapia to jeden z czynników wspomagających proces rehabilitacji a nie oddzielny kierunek leczenia. Dlatego stosowanie fizykoterapii jako jedynej metody nie przyniesie pożądanych skutków, bardzo ważna jest tutaj odpowiednia praca z terapeutą, który pokieruje procesem leczenia. W przypadku, kiedy pacjent chodzi na zabiegi fizykoterapeutyczne a nie jest pod opieką specjalisty, który odpowiednio prowadzi proces rehabilitacji skutek będzie najprawdopodobniej mierny lub krótkotrwały. W przypadku, kiedy proces rehabilitacji jest prowadzony kompleksowo – praca indywidualna ze specjalistą, odpowiednie ćwiczenia, profilaktyka, fizykoterapia i inne metody można uznać kompleksowość prowadzonej rehabilitacji, która spowoduje poprawę stanu zdrowia. Dopiero kiedy spełnione są wszystkie te kryteria fizykoterapia zaczyna odgrywać ważną rolę w procesie leczenia.

Podczas korzystania z fizykoterapii korzysta się głównie z takich zabiegów jak:

Elektroterapia

Leczenie prądem to jedna z dziedzin fizykoterapii. Używając aparatów do elektroterapii leczymy objawy wielu schorzeń takich jak schorzenia układu ruchu, niedowłady neurologiczne, wzmożone napięcia mięśniowe, stany zapalne, obrzęki i wiele innych. Zabiegi wykorzystujące prąd wykonywane są pod kontrolą specjalistów w dziedzinie fizykoterapii i rehabilitacji, dlatego też są w pełni bezpieczne.

Ultradźwięki

Ultradźwięki to fale akustyczne charakteryzujące się wyższą częstotliwością drgań niż zakres słyszalności ucha. Drgania przenoszone z jednej cząsteczki na drugą odpowiadają za powstanie podłużnej fali mechanicznej. Dzięki temu dochodzi do mikro masażu tkanek, jak również wywiera efekt cieplny (wytworzenie ciepła) oraz fizykochemiczny (utlenianie). Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia bólu, zahamowania procesów zapalnych, obniżeni napięcia mięśni, przyspieszenia wchłaniania tkankowego oraz powstania związków aktywnych biologicznie.

Magnetoterapia

Jest to leczenie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości.

Metoda nietermiczna, w której zabiegi mogą być wykonywane przez ortezę, gips, ubranie jak również przy wszczepionych metalowych implantach. Zabiegi z zastosowaniem właściwości pola magnetycznego przynoszą wiele korzyści. Pozytywnie wpływają na zdrowie oraz poprawiają samopoczucie – nawet po pierwszym seansie Dodatkową zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa – kuracja nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Laseroterapia

Laseroterapia, jest to stymulacja procesów leczniczych organizmu za pomocą promieniowania laserowego. Do zabiegów fizykoterapii stosujemy laser biostymulacyjny.

Laseroterapia niesie za sobą wiele korzyści, takich jak: zmniejszenie dolegliwości bólowych, działa przeciwzapalnie, sprzyja regeneracji tkanek oraz przyspiesza gojenie ran, poprawia ukrwienie tkanek oraz ich odżywianie. Swoistą cechą oddziaływania promieniowania laserowego na żywe komórki jest zwiększenie syntezy kolagenu, oraz stymulacja procesów odpornościowych.

Moc i częstotliwość działania lasera, czas trwania zabiegu oraz ilość powtórzeń jest dobierana indywidualnie – zgodnie z potrzebami a także stanem pacjenta, na podstawie przeprowadzonego wywiadu.

Zabieg stosuje się u osób we wszystkich grupach wiekowych – poza niemowlętami. Odpowiednio wykonany zabieg nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych.

Sollux

Sollux to zabieg, który wykonywany jest z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego (IR). Jego działanie pozytywnie wpływa na organizm, łagodząc dolegliwości bólowe, stany zapalne oraz pomagając szybciej goić się ranom. Lampa Sollux emituje fale podczerwieni o długości między 1200 a 1400 nm. Tzw. krótkofalowe promieniowanie IR jest najbardziej efektywne, a jednocześnie łatwe do zastosowania i bezpieczne dla organizmu. Promieniowanie podczerwone głęboko wnika pod tkankę skórną, przynosząc wiele korzyści dla organizmu.

Krioterapia

Krioterapia jest zabiegiem polegającym na miejscowym ochłodzeniu leczonego miejsca za pomocą ciekłą par azotu i dwutlenku węgla lub oziębionego powietrza. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przekrwiennie. Krioterapia stosowana jest głównie przy wczesnych urazach. Przy odpowiednio przeprowadzonym zabiegu jest całkowicie bezpieczna dla organizmu chorego i daje bardzo korzystny wpływ na efekt terapeutyczny.

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa to metoda, która jest alternatywą dla leczenia operacyjnego zmian pourazowych i zwyrodnieniowych, stosowana w przypadku występowania ostrogi piętowej, bliznowaceń, łokcia tenisisty oraz łokcia golfisty, przy bólu stawów oraz bólach mięśniowych. Leczenie falą uderzeniową, daje możliwość leczenia ognisk zapalno – zwyrodnieniowych, oraz wczesnych, jak i późnych zmian pourazowych.

Kinesiologytaping

To metoda, pozwalająca na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra, który dzięki dobraniu odpowiednich technik naklejania na określone dysfunkcyjne obszary ciała, oddziałuje się na funkcję stawów narządu ruchu, układ limfatyczny (zmniejszenie obrzęków) oraz nerwowy, normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe.

Plaster wykonany jest z materiału, którego grubość i ciężar zbliżony jest do właściwości skóry. Posiada ściśle określoną rozciągliwość, przepuszcza powietrze i jest odporna na wodę.